Co się zmieni za trzy miesiące w zakresie patentów, wzorów użytkowych i przemysłowych
Nowelizacja ustawy prawo własności przemysłowej uchwalona 16 października 2019 r. wprowadza szereg zmian, które mają na celu ujednolicenie przepisów krajowych oraz unijnych dotyczących wynalazków (patentów), postępowania w sprawach związanych z wynalazkami oraz wzorów użytkowych i przemysłowych. Jakie one są?
Przede wszystkim zmianie uległ katalog rozwiązań, które w rozumieniu art. 28 ustawy nie są wynalazkami.
Co jest wynalazkiem
Dotąd za wynalazki nie uważano odkryć, teorii naukowych i metod matematycznych (np. matematyczna analiza ryzyka analizy ryzyka procesów logistycznych), wytworów o charakterze jedynie estetycznym (np. motyw kwiatowy na filiżance), planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gier, wytworów, których niemożność wykorzystania może być wykazana w świetle powszechnie przyjętych i uznanych zasad nauki (czyli perpetuum mobile), programów do maszyn cyfrowych oraz sposobów przedstawiania informacji.
Znowelizowany art. 28 p.w.p został dostosowany do standardów europejskich, zmieniając wyłączenie w postaci planów, zasad i metod dotyczących działalności umysłowej lub gospodarczej oraz gier na: schematy, zasady i metody przeprowadzania procesów myślowych, rozgrywania gier lub prowadzenia działalności gospodarczej. Te przedmioty nie stanowią wynalazku, jeżeli zgłoszenie dotyczy przedmiotów/działalności jako takich. Trzeba wykazać, że przedmioty te spełniają kryteria oryginalności czy innowacyjności technicznej.
Po nowelizacji jest zatem możliwe uzyskanie patentu na rozwiązania w zakresie gier, ponieważ zgodnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta